sobota, 11 kwietnia 2015

‘Don’t Let the Pigeon Stay Up Late!’ Mo Willems
Hej, robi się późno, a chcę umyć zęby. Możesz wyświadczyć mi przysługę? Nie pozwól Gołębiowi siedzieć do późna!

Z tymi słowami zwraca się do czytelnika już na pierwszej, tytułowej, stronie sympatyczny pan w szlafmycy i ze świeczką w dłoni. Cokolwiek rustykalnie. Ale nie to jest problemem oczywiście. Problemem jest sam Gołąb, który wcale nie chce iść spać. Wynajduje tysiące wymówek, żeby tylko się nie kłaść. Oprócz typowych takich jak fakt, że wcale nie jest późno, a jemu nie chce się spać są też o wiele ciekawsze. Gołąb chce na przykład zorganizować hot dogową imprezę. Albo chce oglądnąć edukacyjny film o ptakach w telewizji. Albo twierdzi, że teraz właśnie jest środek dnia… na Alasce. Czas mija, a Gołąb, mimo, że temu zaprzecza,  robi się coraz bardziej śpiący i wreszcie zasypia. 

Jest to świetna historyjka dla nieco starszych dzieci. Nie dość, że jest bardzo zabawna, bo Gołąb jest po prostu prześmieszny w zaprzeczaniu, że jest śpiący to wymówki przez niego wynajdowane są całkiem podobne do tych, które słyszałam od dzieci znajomych/rodzinnych. No i sama też pamiętam jak wymyślałam różności, żeby tylko nie iść spać. 

Drugą świetną sprawą jest to, że Gołąb prowadzi dialog z czytelnikiem. Zachęca to do odpowiedzi ze strony dziecka. Ba, co ja mówię, że dialog – Gołąb wręcz się kłóci z czytelnikiem. Stawia to dziecko/czytelnika w roli rodzica, a Gołębia w roli nie do końca grzecznego dziecka. Bardzo fajna sprawa.

Ilustracje są proste, bez zbędnych szczegółów, przedstawiające jedynie kluczowe dla historii rzeczy. Kolorystyka odzwierciedla upływ czasu – od różowości poprzez szarości do ciemnego niebieskiego.
Na pewno wrócimy do tej książeczki, ale jak Mimi podrośnie. Teraz niestety nie przykuła ona jej uwagi, bo po prostu nie zrozumiała historii w niej przedstawionej. 

Inna pozycja tego autora ‘the Pigeon Needs a Bath’ zdobyła nagrodę w Goodreads, ale i inne części były nagradzane i są lubiane na całym świecie. Wiem, że za jakiś czas zaczniemy komplementować gołębią biblioteczkę.

Pozdrawiam,
Kura Mania.

3 komentarze:

 1. Pomysłowość dzieci uruchamia się wieczorem:) Prosta grafika książki jest ekstra!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio Mimi powiedziała, że nie może spać, bo plecy ją swędzą.

   Obrazki proste, ale świetne, miałam przy nich niezły ubaw.

   Usuń
  2. Sama widzisz, nie zawsze można spać spokojnie:)

   Usuń

Skomentuj. Daj Kurze coś do roboty!